Ezekre a bejegyzésekre már január óta készülök. Mostanra gyűlt össze a megfelelő mennyiségű anyag, hogy valamit kerekítsek belőle.
Korábban, még januárban már beszámoltam egy advetni istentiszteleten való részvételemről, ami persze még decemberben volt, de csak januárra tudtam posztolni.
Szóval most összeszedem kicsit a dolgokat egy kis sorozatba.
Akkor kezdjük az elején.
Mint már többször írtam, másfél milliós nagyváros. Muzulmán nagyváros, Kurdisztán úgymond kultúrális fővárosa. Sok egyetemmel. A vallási sokszínűséget nem mondanék azért, de mákszemként van azért itt némi katolikus élet. Na jó, lehet, hogy diónyi.
Szóval van a városban két katolikus templom, és egy katolikus temető.
Ezekről a helyekről fognak szólni ezek a bejegyzések.
Nos a két templom, a káldeus katolikus egyházhoz tartozik. Erről az egyházról bővebben az alábbi linken lehet olvasni:
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1ld_katolikus_egyh%C3%A1z
Az itt szolgálatot teljesítő svájci atya (Jens) szerint az állandó lakosok között cca ezer katolikus van. Nekik arab nyelven misézik egy kurd nemzetiségű atya. Az ilyesfajta gyütt-menteknek mint jómagam pedig angolul, celebrálja Jens atya. A liturgikus énekek az angol nyelvű misén is is arabul vannak.
Az adventi miséről szóló bejegyzésem az újabb, a Szent József templom kápolnájában celebrált mise alapján történt.
Aztán januárban gondoltuk megkeressük a másik templomot is, mely Szűz Mária nevét viseli. A térképek és az infomrációk alapján annyit tudtunk, hogy a város Sabunkaran nevű negyedében van. De mivel ezeken a kis sikátoros utcákon a postai szolgáltatás sem hiszem, hogy működik, a térkép pedig egyáltalán nem követhető.
Ez szerencsére nem szegte kedvünket, és elmentünk a környékre. Ez a Sabunkaram nevű rész a Bazár közvetlen szomszédságában, vagy annak a szélén van, tehát ennek a résznek a belsejében már nincsennek üzletek, csak lakóházak, sikátorok. Még az üzlettel ellátott részeken sikerült segítséget kérnünk, és két kissrác vezett minket a templomig.
Ennyi látszik az utcáról, a szemfüles néző észreveheti a keresztet az egyik torony szerű építmény tetején. De hogy csak ez alapján mennyi idő múlva találtuk volna meg, az rejtélyes. Lényeg, hogy segítséggel ugyan, de megtaláltuk. Kb semmiben sem hasonlatos az egyéb helyeken található templomokkal. Torony, harangláb és ilyenek nincsenek. Illetve nem olyan kolosszális darabok, amit messziről észre lehetne venni.
Egy zárt udvar, középen gyep és egyéb növények, körben járda, bal oldalon az utca, jobb oldalon a templom, előttünk könyvtár és közösségi helység, hátunk mögött a parókia és lakások.
Az utca felőli falban van ez a Mária és gyermek ábrázolás.
A parókia és a lakások.
A templom belső ugyancsak egyszerű, nincs a megszokott oltár, mindenütt szőnyeg és a közbenső részen még ott volt a kis Betlehem.
Hát ez kis csoda volt, a fából faragott gyönyörű kis figurák.
A templom egyéb részein is fent volt még a ünnepi díszítés, ezek a kézzel festett üveggömbök Szíriából valók, mert hogy Jens atya egy ottani káldeus kolostorban találta meg útját, és lett katolikus atya.
Az atya eddigi élettörténete is megérne egy posztot, de ahhoz egy interjút kellene vele készítenem, az pedig már újságírás, nem csak hobbi blogolás.
A következő bejegyzésben a márciusi látogatást fogom részletezni.
Szóval Folyt köv...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése